Montaż ORAC DECOR

Orac Decor - Instrukcje montażu

 Panele 3D o niejednolitym kształcie (np.fale)

 

 Panele 3D o jednolitym kształcie (np.pasy, lamele)

  

Panele 3D - malowanie

 

 

 

FAQ - Orac Decor - Najczęstsze pytania

 

 

Jaka jest różnica miedzy listwami poliuretanowymi ORAC DECOR® a gipsowymi?

ORAC DECOR® listwy poliuretanowe:
Lekkie, wytrzymałe, łatwe w instalacji, czysta instalacja, minimalny nakład pracy, nie wymagają konserwacji i naprawy, elementy o długości do 2 metrów.
Listwy gipsowe:
Cięższe wagowo, skomplikowany transport, bardzo kruchy materiał, skomplikowana i "brudna" instalacja, wymagany fachowiec oraz nakład pracy 4-krotnie większy w stosunku do listew poliuretanowych, należy zapewnić stałą konserwację i naprawę, elementy o różnej długości.
 

Dlaczego na niektórych łączeniach pomiędzy listwami poliuretanowymi widoczne są drobne pęknięcia?

Poliuretan przechowywany w bardzo wilgotnych warunkach absorbuje wodę. W związku z tym jego wymiary przy długim leżakowaniu mogą ulec nieznacznej zmianie. Po zamontowaniu, po pewnym czasie listwy takie pozbywają się nagromadzonej wody i wracają do swojej naturalnej objętości. W rezultacie mogą pojawić się niewielkie pęknięcia na łączeniach. Aby temu zapobiec ORAC opracował rozwiązanie z wielką skutecznością stosowane w 50 krajach o rożnych klimatach na całym świecie. Aby uniknąć pęknięć należy zastosować klej ORAC DecoFix Extra (FX200), który absorbuje dużą cześć wody oddawaną przez poliuretan. Klej ten zamiast łączyć, "stapia" listwy ze sobą. Jakiekolwiek zmiany objętości poliuretanu są więc rozłożone równomiernie na wszystkie połączone ze sobą listwy, a zatem niewidoczne gołym okiem.

 

Jak naprawić łączenia, jeśli nie został zastosowany odpowiedni klej (ORAC DecoFix Extra)?

Usuń klej z popękanych łączeń. Ostrożnie wstrzyknij przy pomocy pistoletu klej ORAC Decofix EXTRA. Natychmiast zajdzie reakcja z wilgotnym otoczeniem, klej zacznie się pienić. Usuniecie nadmiaru kleju może nastąpić po kilku godzinach, gdy powierzchnia kleju wyschnie lub po utwardzeniu nożem. Malowanie łączeń nastąpić może dopiero po 24 godzinach od nałożenia kleju.


Jak naprawić łączenia, jeśli nie został zastosowany odpowiedni klej (ORAC DecoFix Extra)?

Usuń klej z popękanych łączeń. Ostrożnie wstrzyknij przy pomocy pistoletu klej ORAC Decofix EXTRA. Natychmiast zajdzie reakcja z wilgotnym otoczeniem, klej zacznie się pienić. Usuniecie nadmiaru kleju może nastąpić po kilku godzinach, gdy powierzchnia kleju wyschnie lub po utwardzeniu nożem. Malowanie łączeń nastąpić może dopiero po 24 godzinach od nałożenia kleju.

 

Jak zainstalować listwy Orac w narożnikach?

W katalogu produktów Orac znajdują się skrzynki uciosowe, które pozwalają precyzyjnie dopasować listwy do instalacji w narożnikach. Prosimy zapoznać się z instrukcjami użycia skrzynki uciosowej i montażu listew.

Dowiedz się więcej o skrzynkach uciosowych ORAC.

 

Czy listwy Orac można po zainstalowaniu pozostawić bez malowania?

Jest to możliwe jednak niezalecane. Po pierwsze łączenia najlepiej przykryć farbą. Po drugie Orac Decor jest produktem najwyższej jakości i wymaga najwyższej jakości wykończenia. Dlatego zalecamy Państwu zastosowanie wysokiej jakości farb akrylowych.


Jakie farby można stosować do malowania listew?

Orac Decor jest produktem najwyższej jakości i wymaga najwyższej jakości wykończenia. Dlatego zalecamy Państwu zastosowanie wysokiej jakości farb akrylowych. Przed pomalowaniem z listew należy usunąć wszelkie zabrudzenia.

 

Jak instalować listwy i łączyć giętkie na dużych łukach?

Prosimy zapoznać się z instrukcją montażu listw giętkich dostępną w dziale "instalacja". Przy dużych łukach, które wymagają łączenia wielu listew giętkich zalecamy połączenie listew przed umocowaniem ich na ścianie. Odwrotna kolejność może spowodować niedokładne dopasowanie listew. Należy umieścić listwy na płaskiej powierzchni i połączyć je używając kleju Orac DecoFix Extra (FX200). Listwy są gotowe do zamontowania po całkowitym wyschnięciu kleju łączącego. Ponieważ listwy giętkie podlegają dodatkowym napięciom ze względu na wygięcie przy montażu należy pomóc sobie drobnymi gwoździkami, które zabezpieczą listwy przed przesuwaniem się. Jeśli po zamontowaniu powstaną drobne szpary należy je uzupełnić klejem Orac DecoFix Pro (FDP500).

 

Jak łączyć listwy sztywne z elastycznymi?

Najpierw należy zamontować listwy giętkie przy pomocy kleju DecoFix Pro (FDP500) pomagając sobie drobnymi gwoździkami. Następnie należy zamontować listwę sztywną przy pomocy kleju DecoFix Pro (FDP500) tak by łączyła się z listwą elastyczną. Na łączeniu należy zastosować klej Orac DecoFix Extra (FX200).

 

Jak duży ciężar mogą wspierać kolumny Orac?

Kolumny Orac służą tylko jako elementy ozdobne. Nie są przystosowane do wspierania żadnego ciężaru. Aby wesprzeć ciężar zalecamy montaż dwóch połówek kolumny wokół metalowej podpory.

 

Jak skracać kolumny?

Nie zalecamy skracania kolumn poprzez ucięcie trzonu kolumny. Do regulacji wysokości służą specjalnie zaprojektowane podstawy, które można łatwo skracać. Jeśli z wielu przyczyn wymagane jest ucięcie trzonu kolumny zalecamy zamówienie kolumny w dwóch połówkach. Kolumny pełne, które produkowane są inną technologia niż półkolumny, są bardziej podatne na uszkodzenia podczas cięcia niż grubsze półkolumny.

 

Czy produkty Orac można montować na zewnątrz?

Tak. Należy jednak zastosować specjalny klej FDP700 zamiast FDP500 i pokryć kolumny odpowiednią farbą zabezpieczającą.

 

Czy możliwe jest zamówienie innego wzoru lub wymiaru listwy niż katalogowy?

Tak. Jest to możliwe przy zamówieniach przekraczających 1.5 km listwy. Do ceny zostanie doliczony dodatkowy koszt w wysokości $10.000 za wykonanie formy.

 

Ile osób jest potrzebnych do wykonania instalacji listew Orac?

Listwy Orac są lekkie i łatwe w montażu. Z powodzeniem montaż może wykonać jeden montażysta. Montaż jest stosunkowo łatwy, o ile ściany są dobrze przygotowane, równe i nie mają ubytków wymagających poprawek w trakcie montażu.

Jak dyskretnie ukryć szczelinę pomiędzy podłogą i ścianą?

Podczas układania parkietu lub podłogi laminowanej, zaleca się pozostawienie 1cm dystansu od ściany. Drewno oddycha, a szczelina daje mu przestrzeń do rozszerzania. Można zakryć szczelinę profilem podłogowym CX132 lub CX133 lub jedną z listw przypodłogowych, którą następnie pomalujesz na taki sam kolor jaki ma ściana.

 

Jak powinno się dopasowywać listwy przypodłogowe jeśli podłoga nie jest pozioma?

Jeśli podłoga nie jest pozioma, należy obrysować linię poziomu. Punktem referencyjnym będzie miejsce, gdzie podłoga osiąga najwyższy poziom. Od tego miejsca wyznaczasz górny poziom listwy przypodłogowej i obrysowujesz linią wszystko dookoła. Dopasuj listwy przypodłogowe, następnie wypełnij miejsca gdzie podłoga jest delikatnie niżej.

 

Czy można montować produkty Orac Decor na tynku?

Tak można. Jedynym warunkiem jest, aby tynk był całkowicie suchy.

 

Jak tworzyć wyższe listwy przypodłogowe?

Wysokie listwy przypodłogowe są obecnie bardzo popularne ale należy się upewnić czy wysokość listwy jest w odpowiedniej proporcji do całkowitej wysokości ściany. Jeśli nie, efekt może być zbyt toporny i raczej ostentacyjny.

Możesz również wybrać listwę przypodłogową i dopasować jeden lub dwa panele ścienne jeden nad drugim, delikatnie powyżej listwy przypodłogowej. Następnie możesz pomalować obszar listwy i ciągnąc do góry do najwyższego panelu pomalować w tym samym kolorze, aby optycznie stworzyć jedną wysoką listwę.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl