Dlaczego polecamy wzmacnianie podłoża siatką z włókna szklanego a nie żywicą epoksydową?

Gdy konieczne jest wzmocnienie podłoża, wykonawcy chętnie sięgają po żywicę epoksydową.
Czym jest zatem żywica epoksydowa? Jest to najczęściej rodzaj dwuskładnikowych żywic syntetycznych. W postaci nieutwardzonej jest ona topliwa i rozpuszczalna. Powłoki powstałe z żywicy epoksydowej są wodoodporne i wytrzymałe. Dzięki powyższym właściwościom żywica dobrze sprawdza się jako podkład pod mikrocement.

Ma jednak szereg wad, a najważniejsze z nich to:

Nieutwardzona żywica jest silnie toksyczna. Przy kontakcie ze skórą powoduje alergie, wdychanie jej oparów skutkuje uszkodzeniem dróg oddechowych i innych organów.
Praca z żywicą bezwzględnie wymaga zastosowania specjalistycznych środków ochrony i specjalnego stroju, należy zaopatrzyć się w buty z kolcami.

Czas utwardzania żywicy to minimum 24h, co bardzo opóźnia właściwe prace związane z wykonywaniem mikrocementu.

Żywica jest niezwykle wytrzymała – to jest prawda. Żywica ma m.in. bardzo wysoką wytrzymałość na ściskanie. Należy jednak pamiętać, że największy problem posadzek to pękanie, które powstaje w wyniku niedostatecznej wytrzymałości na zginanie betonu. Sama wytrzymałość na ściskanie betonu wykorzystanego w posadzkach jest całkowicie wystarczająca. Zazwyczaj nie ma potrzeby dodatkowego jej wzmacniania.
W celu uniknięcie propagacji rys na powierzchnię posadzki zalecamy wklejenie siatki z włókna szklanego na mostku sczepnym. Dla porównania wytrzymałość na zginanie włókna szklanego wynosi 3000-4000 MPa: natomiast żywicy epoksydowej: 60-110 MPa

Żywica jest droga.

Alternatywa dla żywicy epoksydowej: warstwa z zatopioną siatką z włókna szklanego

FESTkontakt to dyspersyjny, gotowy do użycia mostek sczepny z dodatkiem polimerów i kruszywa kwarcowego o bardzo wysokiej przyczepności.
Nadaje się zarówno do wyrównywania podłoża jak i gruntowania wszelkich podłoży budowlanych (płyt gipsowo-kartonowych, płytek ceramicznych, tynków, płyt OSB itp.). 
Jest idealny do stosowanie przed przyszłymi pracami tynkarskimi (mikrocement, tynki szlachetne, tynki mozaikowe, organiczne itp.).
Po nałożeniu powierzchnia jest szorstka, co doskonale zwiększa przyczepność podczas nakładania kolejnych warstw. W mostek zalecamy wkleić siatkę z włókna szklanego.

Festfloor BAZA to z kolei dwuskładnikowa masa, która podobnie jak mostek sczepny służy do wzmacniania podłoża. W niej również zalecamy wkleić siatkę z włókna szklanego.
Produkt Festfloor BAZA z siatką 10m2 zalecamy stosować przede wszystkim na posadzki z ogrzewaniem podłogowym, na popękane podłoża oraz na wszelkiego rodzaju wylewki cementowe, anhydrytowe, samopoziomujące.

Takie zestawy uchronią przed pęknięciami na powierzchni mikrocementu związanymi ze zmianami temperatur na ogrzewaniu podłogowym, zatrzyma propagację rys powstałych w podkładzie betonowym oraz zapobiegnie przebijaniem fug ze starych płytek

Zalety zestawów do wzmacniania podłoża Festfloor: