Montaż paneli DUNES

Instrukcja montażu paneli dekoracyjnych marki DUNES

Konstrukcja ściany
Płyty należy montować do ścian których konstrukcja pozwala na przeniesienie ciężaru jednostronnego większego niż ok. 18 kg na metr kwadratowy (orientacyjna waga płyt przypadających na metr kwadratowy wraz z klejem). Ściany nie należy szpachlować oraz malować. W przypadku montażu płyt na ścianie w konstrukcji gipsowo – kartonowej zalecamy zagęszczenie profilów do wymiaru co 40cm. Na stelażu należy zastosować podwójne opłytowanie. Pierwsza warstwa w postaci płyty OSB ma za zadanie dodatkowo usztywnić konstrukcję ściany i stanowi bazę do mocowania wierzchniej warstwy w postaci płyty gipsowo-kartonowej. Płytę gipsowo-kartonową należy przykręcić w miejscach, w których znajdują się stelaże oraz dodatkowo do płyty OSB w odstępach co 20 cm. Zalecamy zastosowanie wkrętów do przytwierdzenia mechanicznego panela 3d.

Przygotowanie podłoża
Płaszczyzna ściany na której mają być klejone panele gipsowe 3D musi być wolna od zanieczyszczeń pyłów i innych elementów mogących negatywnie wpłynąć na przyczepność kleju. Niezależnie od rodzaju ściany i podłoża, powierzchnię należy zagruntować gruntem CERESIT CT 17. Zalecamy zastosowanie drugiego gruntu stosowanego pod tynki elewacyjne (z piaskiem kwarcowym). Ten grunt stworzy chropowate i stabilne podłoże.

Montaż płyt
Panele dekoracyjne Dunes 3D należy montować cało powierzchniowo lub za pomocą tzw. „placków”. Do uprzednio zagruntowanej ściany montujemy panele za pomocą gipsu szpachlowego Semin CE 78. Dodatkowo zaleca się zastosowanie mocowania mechanicznego płyt przy pomocy kołków montażowych, które należy przykręcić do elementów nośnych (w przypadku ściany gipsowo-kartonowych do profilów konstrukcyjnych).
Kołki montażowe nie są elementem nośnym płyt lecz mają na celu mechaniczne zabezpieczenie płyt przed odspojeniem od ściany w przypadku błędów wykonawczych przy klejeniu płyt.
Przed nałożeniem kleju montażowego boki paneli fazujemy nożykiem.
*Podczas montażu na łączonym boku panela rozprowadzamy gips Semin CE 78. Na bieżąco usuwamy nadmiar gipsu wypływający spomiędzy łączonych płyt, pamiętając, iż jest to gips szybkowiążący 1 godz.Łączenia szlifujemy papierem ściernym do uzyskania jednolitej powierzchni i satysfakcjonującego efektu. Następnie płyty należy zagruntować preparatem CERESIT CT 17 oraz pomalować dowolną farbą.

Filmy instruktażowe, które pomogą Ci w montażu paneli DUNES:

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl